piątek, 28 czerwca 2019

Barkowe Eksploracje 2019

Festiwal Barokowe eksploracje ma już swoją tradycję. Inicjatywa jest obecna na barokowej mapie Polski od 2011. Imponujące jest to, że w prowincjonalnej (bez obrazy!) Szczawnicy istnieje zespół instrumentalistów tworzących orkiestrę barokową, udaje się też ściągnąć solistów, także z zagranicy, wybrać ambitny repertuar i przygotować premierę wartą podróży w te skądinąd piękne okoliczności. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że publiczność zawdzięcza możliwość muzycznych przeżyć jednej osobie - Agnieszce Żarskiej - muzykolog, dyrygentce i szefowej barokowej orkiestry Baroque Collegium 1685, inicjatorce wielu muzycznych wydarzeń w regionie i pomysłodawczyni festiwalu. To zupełnie niezwykłe, jak jedna osoba może zarazić swoja pasją całe środowisko i stworzyć w - zdawałoby się - nieoczywistych okolicznościach coś, co wzbudza powszechny podziw i uznanie. Dowodem certyfikat jakości EFFE Label uzyskany przez tegoroczną edycję Barokowych Eksploracji.
W tym roku zapowiedziano dwa wydarzenia, oba bardzo interesujące.
Pierwszym jest premiera 20 sierpnia w Dworku Gościnnym w Szczawnicy opery do libretta Antonia Denzi pod tytułem Praga nascente da Libussa e Primislao (czyli O założeniu Pragi przez Libuszę i Przemysława). To właściwie sceniczne pasticcio wykonane w 1734 roku w praskim teatrze hrabiego Frantiska Antonina Sporka - widowisko wówczas szalenie efektowne i głośne (z lataniem na chmurach włącznie!).  Ponieważ zachowało się jedynie libretto tego dzieła, w 2004 roku czeski muzykolog i dyrygent Rober Hugo dokonał rekonstrukcji pasticcia, wykorzystując muzykę m.in. zaprzyjaźnionego z Denzim Antonia Vivaldiego. Opera będzie miała oprawę sceniczną, wyreżyseruje ją Andrea Miltnerowa, a wykona międzynarodowa grupa solistów i praska orkiestra Musica Florea Praha pod kierunkiem Marka Stryncla.
Drugim wydarzeniem będzie wykonanie przez grupę solistów, chór i orkiestrę Baroque Collegium 1685 oratorium Georga Friedricha Haendla Saul HWV 53. Przedsięwzięciem dowodzić będzie oczywiście Agnieszka Żarska, a koncert wykonany w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy 8 września, dwa dni później, czyli 10 września pojawi się na tegorocznym Festiwalu Oper Barokowych Dramma per Musica i zostanie powtórzony w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Co stołecznych melomanów cieszy niepomiernie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz