czwartek, 9 lipca 2015

Wratislavia Cantans ante portas!

Co prawda jeszcze blisko dwa miesiące, ale warto już dziś pochylić się nad niebywałym programem festiwalu Wratislavia Cantans! Zwłaszcza, że nie wszyscy mogą udać się do Wrocławia na całe dwa tygodnie. Będziemy więc systematycznie pisać o programie festiwalu i zastanawiać się nad tym, czego warto posłuchać i co koniecznie trzeba zobaczyć. A jest w czym wybierać!
Gerard de Lairesse, Wesele Aleksandra Wielkiego
Na początek coś, co lubimy najbardziej. Haendel! 8 września w kościele św. Marii Magdaleny na Szewskiej zabrzmi "Alexander's Feast"! To oratorium (HWV 75) napisane przez Heandla w styczniu 1737 roku, miało premierę w lutym w Covent Garden Theater. Libretto napisał Newburgh Hamilton wg ody Johna Drydena o tym samym tytule. Uważa się je za "przejściowe", a sukces, jaki odniosło, przekonał ostatecznie Haendla do porzucenia opery włoskiej na rzecz angielskojęzycznych oratoriów (ku naszemu żalowi zresztą, bo uwielbiamy opery włoskie!).
Na festiwalu Haendlowskie oratorium zagra Wrocławska Orkiestra Barokowa, a dyrygować będzie Paul Goodwin, zaś solistów wesprze Dresdener Kammerchor.
Muszę kończyć. Pędzę do kasy po rezerwację biletu na pendolino!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz