piątek, 24 lipca 2015

Wratislavia pulcherrima!

Tegoroczna edycja festiwalu Wratislavia Cantans, zbliżająca się wielkimi krokami, to niezwykły i
spektakularny jubileusz. Festiwalowi stuka pięćdziesiątka! To skłania zarówno do refleksji i podsumowań, jak i stwarza świetną okazję do wspomnień. 
W tym kontekście szczególnie interesujący koncert odbędzie się 15 września. Organizatorzy zapraszają nas na prawdziwą podróż w czasie – Wratislavia pulcherrima – powtórzenie programu koncertu z 18 sierpnia 1966 roku, czyli wydarzenia zamykającego pierwszą edycję Wratislavii. Znów usłyszymy Missa Pulcherrima Bartłomieja Pękiela i Vespere Dominicales Marcina Mielczewskiego, dwóch polskich twórców epoki baroku.

A wszak koncert ów odbył się w latach sześćdziesiątych, a więc epoce sprzed rozkwitu zainteresowania muzyką dawną i niebywałego wręcz rozwoju wykonawstwa historycznego, z którym mamy dziś do czynienia. Muzycy nie dysponowali wówczas dzisiejszą widzą o barokowym śpiewie i sposobie grania, a nawet częścią instrumentów, dziś z takim pietyzmem odtwarzanych według dawnych wzorów.
Przywołanie po pięćdziesięciu latach repertuaru, którym zachwyciła się pół wieku temu wrocławska publiczność, to zabieg odważny. Jak te propozycje wytrzymały próbę czasu? Jak wobec rozwoju zarówno poszukiwań archiwalnych, jak i wykonawstwa historycznego, zabrzmi dziś muzyka barokowa? Na to pytanie już wkrótce będzie mogła sobie odpowiedzieć festiwalowa publiczność. 
Wratislavia pulcherrima!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz