środa, 9 lutego 2022

Barok neapolitański, czyli Mineccia w Warszawie

Wreszcie Warszawa doczekała się recitalu jednego z najlepszych obecnie kontratenorów na scenach operowych i koncertowych, czyli Filippa Minecci. Ten znakomity solista występował już niejednokrotnie w Polsce, ale głównie w Krakowie i - ostatnio - w podczas Kromer Biecz Festiwal z autorskim programem skomponowanym z fragmentów muzyki wielu barokowych kompozytorów wokół tekstu Pasji Metastasia. Jest bowiem Mineccia nie tylko świetnym wykonawcą, ale też erudytą i znawcą muzyki barokowej, zdolnym ułożyć własny, oryginalny program złożony z utworów niewykonywanych na scenach od czasu ich powstania w XVIII wieku. 


Program zaproponowany na marcowy koncert zorganizowany przez Warszawską Operę Kameralną zapowiada się również z bardzo oryginalnie, ułożony został bowiem z kompozycji Domenica Natale Sarro - kompozytora zdecydowanie mniej znanego niż inni barokowy twórcy, jednak istotnego w środowisku tzw. baroku neapolitańskiego. Miłośnicy opery barokowej doskonale wiedzą, co to znaczy - barok neapolitański to jedno z kluczowych pojęć dla opery barokowej: prężne środowisko muzyczne, w którym działali najwięksi twórcy tej epoki, i kilka scen operowych, dla których przygotowywali premiery. Barok neapolitański to przecież i Vinci, i Pergolesi, i Porpora i dziesiątki innych. A wśród nich właśnie Sarro, którego dzięki programowi przygotowanemu przez Mineccię poznamy nieco lepiej. 

Koncert odbędzie się na Zamku Królewskim 6 marca o godzinie 18.00. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Instrumentów Dawnych WOK, czyli Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, którą od skrzypiec poprowadzi Radosław Kamieniarz. Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz